Indian Armwrestling Federation

2/D, S.P.A,
Sector-5, Bhilai Nagar,
Distt- Durg (C.G.) India 490 006.
Cell: +91 94255 64165, 74895 19569
                   read more...

(A) RESULTS
(B) DETAILS

NATIONAL ARM WRESTLING CHAMPIONSHIPS RESULTS

37th National Arm Wrestling Championship–2013
27th May to 31st May, St. Peters Indoor Stadium, Kolenchery, Ernakulam, Kerala

Men 55 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Jomon George Kerala
2nd Krista Roluah Puia. Mizoram
3rd Deepak Rattu Punjab
4th Rahul gera Maharashtra
5th Shaik Ghouse Andhra Pradesh
6th Hardeep Singh Haryana
7th Vivek Goyal Madhya Pradesh

Men 60 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Jagdip Kumar punjab
2nd Kunu Mukhi Odisha
3rd Sajeesh P. V. Kerala
4th Sanjeev Kumar Punjab
5th Sarath Kumar k. b. Kerala
6th Nishchay Sharma Maharashtra
7th Sudhir Nayak Odisha

Men 65 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Rahul panicker Kerala
2nd Siraj C. P. Kerala
3rd anil kumar Punjab
4th Mohd. Shaik Omer Andhra Pradesh
5th Abdul Majid Maharashtra
6th L. Chitreshwar Manipur
7th Udham Singh Haryana

Men 70 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Abin Kurian Kerala
2nd Rishabh Jain Chhattisgarhr
3rd Th. Ringo Nagaland
4th Amitesh Lucas Chhattisgarh
5th Gurquable Singh Punjab
6th Sunil Anthony Madhya Pradesh
7th T. Jayenta Manipur

Men 75 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Shiby Varghese Kerala
2nd Manoj K. S. Kerala
3rd Sarat Nayak Odisha
4th Gurmeet Singh Haryana
5th Jatri Punjab
6th Bikram Kumar Bihar
7th Manoranjan Hati Odisha

Men 80 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Ajesh C. V. Kerala
2nd Gagandeep Singh Haryana
3rd Vikram Shekhawat Madhya Pradesh
4th Rajeesh R. Kerala
5th Ashok Thapa Odisha
6th Ashish Kumar Chhattisgarh
7th Jaya Krishnan Puthusseri Maharashtra

Men 85 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Pramod Mukhi Odisha
2nd Binoj K. S. Kerala
3rd Taranjeet Singh Punjab
4th Manish Kumar Madhya Pradesh
5th Sukhwinder Singh Punjab
6th Mohd. Sayeed Andhra Pradesh
7th Gurvinder Singh Haryana

Men 90 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Nawab Singh Haryana
2nd Sandeep T. Kerala
3rd Ripin P. Manuel Keralar
4th Rajinder Kumar Punjab
5th Pavit Kasana Delhi
6th Arjun Singh Gosal Uttarakhand
7th Nitesh B. Pednekar Goa

Men 100 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Sameer V. T. Kerala
2nd Virender Singh Haryana
3rd Md. Osman Ali Khan Andhra Pradesh
4th Rashid Hussain Punjab
5nd Th. Sarat Manipur
6rd Amit Gurnule Maharashtra
7th Anmol Singh Sandhu Uttarakhand

Men 110 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Chandan Behera Odisha
2nd Jasbir Chawla Punjab
3rd Snibu S. Ravi Kerala
4th Rejith Kumar Kerala
5nd Vashid Hussain Punjab
6rd Th. Tondon Manipur
7th Kh.Sanjit Kumar Manipur

Men +110 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Arun O. Kerala
2nd Harjinder Singh Punjab
3rd Alamdar Ashtarian Andhra Pradesh
4st Baiju Lukose Kerala
5nd Gurmeet Singh Punjab
6nd Sanathoiba Thoklom Manipur

Women 50 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Savita Haryana
2nd H. Lawmna Sanzuali Mizoram
3rd Madhubala Haryana
4th Tulsirani Sahu Chhattisgarh
5th S. Valentina Devi Manipur
6th M. Ibe Devi Manipur

Women 55 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Rashmi Hinge Chhattisgarh
2nd Zirthantwangi Mizoram
3rd M. Rojimala Devi Manipur
4th Neetu Searcheild Delhi
5th Kavita Chawdhary Haryana
6th Suneera C. P. Kerala
7th P. Neelveni Chhattisgarh

Women 60 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st L. Chanchal Kumari Manipur
2nd Latha T. K. Kerala
3rd Reena Rani Haryana
4th Hemlata Solanki Madhya Pradesh
5th Munesh Kumari Uttar Pradesh

Women 65 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st S. Rani Devi Manipur
2nd K. Lalhriatpuii Mizorama
3rd Ambika Patra Odisha

Women 70 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st M. Memcha Manipur
2nd L. Pishakmacha Devi Manipur
3rd Ashu Devi Haryana

Women 80 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Eswary N. K. Kerala
2nd L. Joymati Manipur
3rd Seema Dhrvochin Kerala

Women +80 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Sh. Shanti Manipur
2nd Uma Maheshwari Chhattisgarh
3nd Shahanas Rabin Kerala

Jr. Boys 50 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Ram Krishan Punjab
2nd Mohit Kumar Punjab
3rd Nouzif P. N. Kerala
4th Chandra Kumar Manipur
5th Vishnu K. Kerala
6th Kh. Pintu Manipur
7th Vaibhav Awasthy Chhattisgarh

Jr. Boys 55 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Aju P. R. Kerala
2nd Harish Kumar Punjab
3rd Ahmed Ali Andhra Pradesh
4th Karan Kumar Punjab
5th Vanlalnghaka Mizoram
6th Sudheesh Unni Kerala
7th A. Arun Kumar Manipur

Jr. Boys 60 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Parminder Singh Punjab
2nd Vishnu B. S. Kerala
3rd Rashid P. M. Kerala
4th Bharat Rao Chhattisgarh
5th Mayur Chandra Prasad Chhattisgarh
6th John Zorintlaka Mizoram
7th Rajat Wathle Karnataka

Jr. Boys 65 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Anil Kumar Punjab
2nd Salman Khan Andhra Pradesh
3rd Jithin Mathew Kerala
4th Abdul Majid Maharashtra
5th Shahbaz Khan Chhattisgarh
6th Sunny Bansod Chhattisgarh
7th Th. Chingkheinganba Manipur

Jr. Boys 70 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Jiss Mathew Kerala
2nd Amitesh Lucas Chhattisgarh
3rd N. Khandajit Manipur
4th Manjeet Singh Haryana
5th Akshay Raj Chhattisgarh
6th Shubham Shukla Karnataka
7th Karaz Singh Haryana

Jr. Boys 80 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Muhammad Rhees K. Kerala
2nd Dushyant Kumar Madhya Pradesh
3rd Baldev Malik Haryana
4th Albin Raju Kerala
5th Jatri Punjab

Jr. Boys +80 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Vashid Hussain Punjab
2nd Arjun Singh Gosal Uttarakhnd
3rd Dilshad M. A. Kerala
4th Anmol Singh Sandhu Uttarakhand
5th Sanjeet Singh Delhi
6th Th. Geynendra Manipur
7th Dhananjay Kumar Verma Uttar Pradesh

Jr. Girls 45 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st H. Lalnun Mawii Mizoram
2nd Mona Sharma Uttar Pradesh

Jr. Girls 50 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st R. Lalnunsiami Mizoram
2nd Praveena D. A. Kerala
3rd M. Ibe Devi Manipur
4st Haritha T. H. Kerala
5nd Adyasha Kar Odisha

Jr. Girls 55 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Zodinsangi Mizoram
2nd N. Rojimala Devi Manipur
3rd Saranya M. S. Kerala
4rd Monika Chhattisgarh

Jr. Girls 60 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st S. Bhawani Chhattisgarh

Jr. Girls 70 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Varsha Shaji Kerala
2st R. Lalnunsangi Mizoram
3st Anusha P. D. Kerala

Jr. Girls +70 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Vandhna Shaji Kerala

Masters 70 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Abdul Salam Kerala
2nd Laxman Singh Bhandari Delhi
3rd Anil Bhaskar Kerala
4nd Th. Othello Manipur
5rd T. Jayenta Manipur
6nd John Debashish Dey Odisha
7rd Jasminder Singh Punjab

Masters 80 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Sony Varghese Kerala
2nd Mukesh P. R. Kerala
3st Sasikanta Jena Odisha
4nd Gouraga Patra Odisha

Masters 90 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Suresh Madhawan Kerala
2nd JK. Dhanabir Manipur
3st Narayan Y. Karapurkar Goa
4nd Md. A. Salam Manipur

Masters 100 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Th. Sharat Manipur
2nd Pradeep K. S. Kerala
3nd Kh. Sanjit Kumar Manipur
4st Bhushan P. Sulkar Goa
5nd Manohar Singh Shekhawat Madhya Pradesh
6nd Shaju Thikkadan Kerala

Masters +100 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Alamdar Ashtarian Andhra Pradesh
2st Subair M. A. Kerala

Physically Challenged 60 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Dinesh Kumar Punjab
2nd Rajpal Singh Punjab
3rd Sukhvinder Haryana
4st Vanlalchhanpuia Mizoram
5nd Jayan C. K. Kerala
6rd Sukhdev Singh Delhi
7rd Xavier V. D. Kerala

Physically Challenged 75 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Aabid Saifi Delhi
2nd Bhupinder Singh Punjab
3rd Ram Singh Chhattisgarh
4th Shrimant Jha Chhattisgarh

Physically Challenged 90 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Manish Kumar Madhya Pradesh
2nd Mohan Sharma Delhi
3nd Sukhvinder Singh Punjab
4nd Nischal Bhatnagar Uttarakhand

Physically Challenged +90 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Chandan Kumar Behra Odisha
2nd Suresh Moga Haryana
3st Daljit Singh Uttarakhand
4nd George S. George Kerala


36th National Arm Wrestling Championship–2012
1st May to 5th May, Ramhlun Sports Complex, Aizawl, Mizoram

Men 55 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Jomon George Kerala
2nd Krista Roluah Puia. Mizoram
3rd Dinesh Kumar Punjab
4th Hari K. M. Kerala
5th L. Chitreshwar Manipur
6th Shaik Ghouse Andhra Pradesh
7th Manjit Saikia Assam

Men 60 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Tridip Medhi Assam
2nd Tlangri Mawia Mizoram
3rd Th. Othello Manipur
4th Jagdeep Kumar Punjab
5th L. Sanatomra Manipur
6th Bhrigu Saikia Assam
7th S. Liana Mizoram

Men 65 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Punakon Deka Assam
2nd Rahul Panicker Kerala
3rd Mohd. Shaik Omer Andhra Pradesh
4th Prince Bali Punjab
5th Nipon Deka Assam
6th Alin Kamei Nagaland
7th Aldrin Zosangliana Mizoram

Men 70 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Abin Kurian Kerala
2nd Md. Kalam Manipur
3rd H. Deepu Manipur
4th Sunil Anthony Madhya Pradesh
5th Th. Ringo Nagaland
6th Alan S. Marbaniang Meghalaya
7th Nayan Bora Delhi

Men 75 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Rins Vijayan Kerala
2nd Vanlal Hruaia Tripura
3rd Mainuddin Ahmed Assam
4th S. Santa Manipur
5th Suresh Moga Haryana
6th Th. Okendro Manipur
7th Sourav Hazarika Assam

Men 80 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Manish Kumar Madhya Pradesh
2nd Arup Rajkonwar Assam
3rd Sunil Kumar Raj Odisha
4th Ajesh C. V. Kerala
5th Vemugou Hoshi Nagaland
6th Mohd. Sayeed Andhra Pradesh
7th L. Jeemboy Manipur

Men 85 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Rajinder Kumar Punjab
2nd Mriganka Goswami Assam
3rd Surender Kumar Delhi
4th Vikram Singh Punjab
5th Prasenjit Barua Assam
6th R. Suresh Kumar Chhattisgarh
7th Kailash Sahu Chhattisgarh

Men 90 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Sandeep P. T. Kerala
2nd Deba Prasad Gogai Assam
3rd Kh. Sanjit Manipur
4th Vikram Shekhawat Madhya Pradesh
5th Ripon Borah Assam
6th Alfred Zohmingiana Tripura

Men 100 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Debojit Sharma Assam
2nd Th. Sharat Manipur
3rd Jasbir Chawla Punjab
4th Sunit Bijay Kashyap Assam

Men 110 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Snibu S. Ravi Kerala
2nd Binumon K. G. Kerala
3rd Baldev Singh Punjab
4th Anmol Singh Sandhu Uttarakhand

Men +110 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Nilim Akash Medhi Assam
2nd Harjinder Singh Punjab
3rd Baiju Lukose Kerala
4st Jins Vijayan Kerala
5nd Amrjit Lahon Assam

Women 50 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Radalin Kharbangar Meghalaya
2nd Zohming Sangi Mizoram
3rd Pornima Borah Assam
4th H. Lalnunpuli Mizoram
5th Tulsirani Sahu Chhattisgarh
6th Manimala Baruah Assam
7th Madhu Haryana

Women 55 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Laltlanmawii Mizoram
2nd Barisha Mawlong Meghalaya
3rd Rashmi Hinge Chhattisgarh
4th L. Chanchal Kumari Manipur
5th Zirthan Tluangi Mizoram
6th Harapriya Pradhan Odisha
7th Puneeta S. Thakur Uttar Pradseh

Women 60 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Kusum Haryana
2nd Sperean Nongrang Meghalaya
3rd Sh. Shanti Manipur
4th Zorampoll Mizoram
5th Lutfa Begam Assam
6th Badarihun Marngar Meghalaya
7th S. Anita Manipur

Women 65 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st S. Rani Manipur
2nd Seema Goswami Haryana
3rd Juliet Lalenokimi Mizoram
4th Debina Bora Assam
5th Sang Zuali Fanai Mizoram
6th L. Teresa Nagaland
7th Sangzuali Mizoram

Women 70 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st M. Ambrabati Manipur
2nd Sh. Aruna Manipur
3rd Mihsngewbha Rymbai Meghalaya
4th Chawngthanpari Mizoram

Women 80 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Albokcin Rina Meghalaya
2nd M. Memcha Manipur
3rd Ksh. Shanti Manipur
4th Uma Maheshwari Chhattisgarh
5rd Salma Begum Odisha
6th M. Rebika Devi Nagaland
7th Lalnun Mawii Mizoram

Women +80 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st S. Inao Manipur
2nd Rosy Hmingthansangi Mizoram

Jr. Boys 50 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Chanan Nayak Odisha
2nd Lalngaizuala Mizoram
3rd Ram Krishan Punjab
4th Lalhming Shanga Tripura
5th Mohd. Ibrahim Andhra Pradesh
6th Amandeep Singh Punjab
7th Lalawmpuia Mizoram

Jr. Boys 55 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Jomon George Kerala
2nd V. Lalhruai Tlubng Mizoram
3rd Manjit Saikia Assam
4th Andrew Lalnun Thara Tripura
5th Harish Kumar Punjab
6th Priyanshu Ruragohain Assam
7th Vishal Chhattisgarh

Jr. Boys 60 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Javed Khan Assam
2nd Lalromawia Mizoram
3rd Kawlhming Thanga Mizoram
4th Ishan Makkar Punjab
5th Sunny Bansode Chhattisgarh
6th Edentharang Haka Tripura
7th Shimon Shourya Parker Chhattisgarh

Jr. Boys 65 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Bibek Bora Assam
2nd Anil Kumar Punjab
3rd Lalrohlua Mizoram
4th Mohd. Ahmed Ali Andhra Pradesh
5th Vivek Goyal Madhya Pradesh
6th Jithin Mathew Kerala
7th Bhasker Saikia Assam

Jr. Boys 70 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Dushyant Gohar Madhya Pradesh
2nd Lalnun Sanga Mizoram
3rd Togen Bora Assam
4th Amitesh Lucas Chhattisgarh
5th Lalruatkima Sailo Tripura
6th Jerrymy Beri Rangat Meghalaya
7th Kuldeep Haryana

Jr. Boys 80 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Debraj Sharma Assam
2nd Pranjal Saikia Assam
3rd Laltlanhlua Mizoram
4th Kulwant Chand Punjab
5th Mandreet Singh Uttarakhand
6th Gurpratap Singh Uttarakhand
7th Lal Thasanga Mizoram

Jr. Boys +80 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Rajinder Singh Punjab
2nd C. Lalchhanaima Mizoram
3rd Dipankar Gogai Assam
4th Arjun Singh Uttarakhand
5th Anmol Singh Janou Uttarakhand

Jr. Girls 45 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Juoy Lalrin Puii Mizoram
2nd A. Premila Devi Manipur
3rd H. Lalnun Mawii Miziram
4th Himagni Saikia Assam

Jr. Girls 50 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Laltan Puii Mizoram
2nd Ch. Anuradha Manipur
3rd M. Abe Manipur
4st Ruthi Lalnunmawi Mizoram
5nd Shrishti Singh Chhattisgarh

Jr. Girls 55 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Ch. Millonoa Manipur
2nd Zodin Sang Mizoram
3rd N. Rojimala Manipur

Jr. Girls 60 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st H. Devika Manipur
2nd Lallawmzuali Mizorm
3rd Lal Duhawmi Mizorm
4th Momoni Rayan Assam
5th Lakhwinder Kaur Haryana

Jr. Girls 70 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st H. Lal Nunhlimi Mizoram

Jr. Girls +70 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st S. Aruna Manipur
2nd L. Chaoba Manipur

Masters 70 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Laxman Singh Bhandari Delhi
2nd Abdul Salam Kerala
3rd Th. Athello Manipur
4nd Abhimanyu Jena Odisha
5rd Heera Lal Uttar Pradesh

Masters 80 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Sasikant Jena Odisha
2nd Rya Nath Saha Odisha

Masters 90 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Rajan T. P. Kerala
2nd Joshy Francis V. Kerala

Masters 100 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Th. Sharat Singh Manipur
2nd Subhash Pahalwan Delhi
3nd H. Nanda Kishore Manipur

Masters +100 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Alamdar Ashtarian Andhra Pradesh
2st Manohar Singh Shekhawat Madhya Pradesh
3st Ashok Kumar Uttar Pradesh

Physically Challenged 60 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Dinesh Kumar Punjab
2nd Rajpal Singh Punjab
3rd Alfred Lalngal Zoala Mizoram

Physically Challenged 75 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Y. Shyam Kumar Manipur
2nd S. Arun Manipur
3rd Bhupinder Singh Punjab
4th Ram Singh Chhattisgarh
5th David H. Thangliana Tripura

Physically Challenged 90 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Manish Kumar Madhya Pradesh
2nd Sukhvinder Singh Punjab
3nd Mohan Sharma Delhi

Physically Challenged +90 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Daljeet Singh Goraya Uttarakhand
2nd George S. George Kerala


35th National Arm Wrestling Championship–2011
16th June to 20th June, Nehru Sidhanth Kendra, Ludhiana, Punjab

Men 55 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Kunu Mukhi Orissa
2nd Jibin P.A. Kerala
3rd Lalit Kumar Delhi
4th Krista Roluah Mizoram
5th Rishabh Jain Chhattisgarh
6th Chandan Chohotray Orissa
7th Shaik Ghouse Andhra Pradesh

Men 60 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Jagdeep Kumar Panjab
2nd Sandeep Delhi
3rd Rahul Mahar Orissa
4th Tlangri Mawia Mizoram
5th Nipon Das Deka Mizoram
6th Th. Othello Manipur
7th Sankar Nayak orissa

Men 65 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Mohd. Shaik Omer Andhra Pradesh
2nd Nobi K. F. Kerala
3rd Tridip Medhi Assam
4th Pupun Dhai Orissa
5th Ravinder Pal Singh Delhi
6th Sumit Sharma Punjab
7th Wasim Delhi

Men 70 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Abin Kurian Kerala
2nd Md. Kalam Manipur
3rd Kuan Mohanty Orissa
4th Sirij C. P. Kerala
5th Vijeesh M. Tamil Nadu
6th Sandeep Singh Punjab
7th S. Shantha Singh Manipur

Men 75 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Karan Kishor Punjab
2nd Pramod Mukhi Orissa
3rd Shaikh Abrar Maharashtra
4th Bedabaraj Das Assam
5th Arup Rajkanwar Assam
6th Rinil Xavier Kerala
7th Manish Sharma Punjab

Men 80 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Jagdeep Behra Punjab
2nd Thomas Jacob Kerala
3rd Manoj K. S. Kerala
4th Sunny Punjab
5th Animesh Deka Assam
6th Biraja Mech Assam
7th Sumit Kumar Patra Orissa

Men 85 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Rajender Mehndi Punjab
2nd Chanda Behera Orissa
3rd Mriganka Goswami Assam
4th Abdul Aziz Kerala
5th Gurvinder Singh Punjab
6th Biswajeet Lohan Assam

Men 90 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Debojit Sharma Assam
2nd Sandeep P. T. Kerala
3rd Deba Prasad Gogai Assam
4th Sanjay Dewal Delhi
5th Vikram Shekhawat Madhya Pradesh
6th Raja Saheb orissa
7th Jalish Choudhary Delhi

Men 100 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Shaju A. U. Kerala
2nd Sunit Bijay Kashyap Assam
3rd Baldev Singh Punjab
4th Binumon K. V. Kerala
5th Ripon Borah Assam
6th Shrikant Nair Chhattisgarh
7th Th. Sharat Manipur

Men 110 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Sameer V. T. Kerala
2nd Snibu S. Ravi Kerala
3rd Nilim Akash Medhi Assam
4th Kh. Sanjit Manipur

Men +110 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Ismail T. S. Tamil Nadu
2nd Jasvinder Singh Assam
3rd Vinod Kumar Punjab
4st Baiju Lukose Kerala
5nd Sunil Kumar K. V. Tamil Nadu
6rd Jins Vijayan Kerala
7rd Vishal Kumar Delhi

Women 50 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Bandita Assam
2nd Purnima Bora Assam
3rd Beero Haryana
4th Rubi Haryana
5th Lalliyankui Mizoram
6th Tulsirani Sahu Chhattisgarh
7th A. Premila Devi Manipur

Women 55 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Rashmi Hinge Chhattisgarh
2nd Chanchal Kumari Devi Manipur
3rd S. Anita Manipur
4th Seema Devi Haryana
5th Prasawwati Haryana
6th Rajvinder Kaur Punjab
7th Puneeta S. Thakur Maharashtra

Women 60 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st S. Rani Mizoram
2nd Juliet Lalenorimi Mizoram
3rd Geeta Sahu Chhattisgarh
4th Lutfa Begum Assam
5th Gurdeep Kaur Punjab
6th Raina T. V. Kerala
7th Lalrinmaw Mizoram

Women 65 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st L. Pushparani Devi Manipur
2nd Latha Unnikrishnan Kerala
3rd Kiran Bala Punjab
4th Debina Bora Assam
5th Sang Zuali Fanai Mizoram
6th Sushila Devi Haryana

Women 70 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Ch. Inaobi Manipur
2nd S. Aruna Manipur
3rd Lalremchhangi Mizoram
4th Gurdeep Kaur Punjab
5th Pratima Parmar Madhya Pradesh
6th Jasveer Kaur Punjab

Women 80 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st M. Memcha Manipur
2nd Eswari N. K. Kerala
3rd Junali Saikia Assam
4th Kashmi Renu Guru Orissa
5rd Monti Shekhawat Madhya Pradesh
6th Salama Begum Orissa

Women +80 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st S. Inao Manipur
2nd Alpana Verma Uttar Pradesh
3st Priyanka Shukla Uttar Pradesh
4nd L. Chaoba Manipur
5nd Priya Gangrade Manipur

Jr. Boys 50 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Sajo Johnson Kerala
2nd Giridhar Lal Punjab
3rd Vinod Kumar Delhi
4th Amit Bohai Uttar Pradesh
5th Mohd. Kasif Andhra Pradesh
6th Deepak Kalmi Madhya Pradesh
7th Bharat Rao Chhattisgarh

Jr. Boys 55 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Babu Nayak Orissa
2nd Ajit P. Q. Kerala
3rd Eden Tharam Mizoram
4th Vikas Mukkai Orissa
5th Priyanshu Gorhan Assam
6th L. Vidyajit Manipur
7th Parminder Singh Punjab

Jr. Boys 60 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Shanker Nayak Orissa
2nd Anil Kumar Punjab
3rd Kewal Krisan Punjab
4th Deepanker Assam
5th Anas K. F. Kerala
6th Rajan Kumar Nayak Orissa
7th Aakash Parcha Delhi

Jr. Boys 65 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Rahul Mohan Orissa
2nd Bharat Nayak Orissa
3rd Dushyan Goher Madhya Pradesh
4th Rahul Punjab
5th Sheikh Hamed Junaid Andhra Pradesh
6th Vishnu Gaur Goa
7th Vijendra Delhi

Jr. Boys 70 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Th. Ringo Manipur
2nd Sirajuddin K. U. Kerala
3rd K. Surjit Manipur
4th Manoranjan Mati Orissa
5th Nihar Ranjan Chhattisgarh
6th Ch. Govind Manipur
7th Gurpratap Singh Uttarakhand

Jr. Boys 80 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Bakhtawar Khan Maharashtra
2nd Debratsharma Assam
3rd Sumit Kumar Orissa
4th Sitaljit Manipur
5th Akshaye Kakkar Delhi
6th Indrajeet Bortankar Assam
7th Rohit Kumar Punjab

Jr. Boys +80 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Vashid Husain Punjab
2nd Shabin V. K. Kerala
3rd Vishal Choudhary Delhi
4th Mridul Borah Assam
5th Raja Saheb Orissa
6th Parth Bhandari Punjab
7th P. S. Shubham Chhattisgarh

Jr. Girls 45 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st A. Parmila Devi Manipur
2nd L. Ranjita Devi Manipur
3rd Judy Lalrin Miziram
4th Komal Devi Haryana
5th Aanchal Sagar Uttar Pradesh
6th Sapana K. C. Goa
7th Jasbir Kaur Punjab

Jr. Girls 50 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Shabana Chaudhary Uttar Pradesh
2nd Lal Tlankimi Mizoram
3rd Kh. Ganita Devi Manipur
4st K. Sangeeta Devi Manipur
5nd Shrishti Singh Chhattisgarh
6rd Neetu Devi Haryana
7rd Jagroshni Sagar Uttar Pradesh

Jr. Girls 55 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Zirihant Luagi Mizoram
2nd M. Abe Manipur
3rd Rojimala Manipur
4th Konkona Bora Assam
5th Neha Haryana
6th Jasmeet Punjab

Jr. Girls 60 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Minarva Manipur
2nd Amandeep Kaur Punjab
3rd Millonda Manipur
4th Rajni Verma Punjab
5th Harmanpreet Kaur Punjab

Jr. Girls 70 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st S. Aruna Manipur
2nd Harpreet Kaur Punjab
3nd Vaibhavi Chodankar Goa

Jr. Girls +70 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st L. Chaoba Manipur
2nd Aishwarya Jain Chhattisgarh

Masters 70 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Abdul Salam Kerala
2nd Th. Athello Manipur
3rd John Debashish Das Orissa

Masters 80 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st L.Noba Manipur
2nd Laxman Singh Bhandari Delhi
3rd Sasikant Jena Orissa
4th Mukesh P. R. Kerala
5th Praveen Kumar Punjab
6th Ranjeet Singh Punjab

Masters 90 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Lahbir Singh Punjab
2nd Subhash Pahalwan Delhi
3st Bhupinder Singh Punjab

Masters 100 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Th. Sharat Singh Manipur
2nd Joginder Singh Punjab
3nd Manohar Singh Shekhawat Madhaya Pardesh

Masters +100 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Reni B. P. Kerala
2st Dilbagh Singh Punjab

Physically Challenged 60 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Anand Arold Punjab
2nd Divesh Kumar Punjab
3rd Joby Mathew Kerala
4th Th. Joy Kumar Manipur
5th Aldrin Zosangliana Mizoram
6th Firoj Salina Delhi
7th Vijay Ramdeen Chhattisgarh

Physically Challenged 75 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Ram Singh Chhattisgarh
2nd Vinod U. P. Kerala
3rd Aabid Saifi Delhi
4th Sunil B Wankhede Maharashtra

Physically Challenged 90 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Chandan Kumar Behra Orissa
2nd Sukhvinder Singh Punjab

Physically Challenged +90 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Jarir V. T. Kerala
2nd Daljeet Singh Goraya Uttarakhand
3rd George S. George Kerala


34th National Arm Wrestling Championship–2010
4th to 8th August, Khuman Lampak Indoor Stadium, Imphal, Manipur

Men 55 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Jibin. P.A. Kerala
2nd Kunu Mukhi Orissa
3rd Bhrigu Saikia Assam
4th Nur Jamal Haque Assam
5th Lalremdika Mizoram
6th Daniel Nongkhlaw Meghalaya
7th Manish Ahlawat Delhi

Men 60 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Jagdeep Kumar Panjab
2nd K. Deepak Manipur
3rd Shoukath. V.T Kerala
4th Shaik Ghouse Andhra Pradesh
5th Nipon Das Deka Assam
6th L. Paulinlong Manipur
7th Papa Rao Chhattisgarh

Men 65 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Rajan A. Keralar
2nd Ravinder Pal Singh Delhi
3rd Sijo Sebastian Kerala
4th Jogan Bora Assam
5th L. Gaikhanpu Manipur
6th Kishore Chetri Meghalaya
7th Munu Kalita Assam

Men 70 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Rins Vijayan Kerala
2nd Santosh Dass Orissa
3rd Md. Kalam Manipur
4th Pramod Mukhi Orissa
5th Sayeed Bin Omer Andhra Pradesh
6th Sahul Hameed M. Kerala
7th Allan. S. Marabaniang Meghalaya

Men 75 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Anur Kalita Assam
2nd Vemugou Hoshi Nagaland
3rd Sunil Kumar Raj Orissa
4th T. Jayanta Manipur
5th Chetan Singh Chhattisgarh
6th Abrar Shaikh Shakil Maharashtra
7th M. Bishorjit Manipur

Men 80 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Rikomoni Borah Assam
2nd M. Jiban Manipur
3rd Mohamad Same Yassen Khan Maharashtra
4th Ranjeet Singh Uttarakhand
5th Riyas K. Kerala
6th Vikas D. Gavali Maharashtra
7th L. Pele Nagaland

Men 85 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Rajender Mehndi Punjab
2nd Chanda Behera Orissa
3rd Surender Kumar Delhi
4th Mrigankajit Goswami Assam
5th Sagar Nayak Orissa
6th Gurvinder Singh Punjab
7th Binumon K.G. Kerala

Men 90 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Debojit Sharma Assam
2nd Sunit Bijay Kashyap Assam
3rd Sandeep T. Kerala
4th Tapan Nayak Orissa
5th Vikram Shekhawat Madhya Pradesh
6th N. Sanjit Manipur
7th Bijitesh Sharma Chhattisgarh

Men 100 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Sameer V.T. Kerala
2nd Baldev Singh Punjab
3rd Th. Sarat Manipur
4th Sunil Chauhan Delhi
5th Debo Prasad Gogoi Assam
6th Sameer D. Rorpe Vidarbha
7th Sadik Patel Madhya Pradesh

Men 110 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Arun John Kerala
2nd Nilim Akash Medhi Assam
3rd Madhujya Deka Assam
4th Th. Tondon Manipur
5th Nilesh Machhindra Avaghade Maharashtra
6th Shrikant Nair Chhattisgarh

Men +110 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Baju Lukose Kerala
2nd Mridul Borah Assam
3rd Ch. Anand Manipur

Women 50 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Badalyne Khar Bangar Meghalaya
2nd Badalyne Khar Bangar Manipur
3rd Barisha Mawlong Meghalaya
4th Lalliankimi Mizoram
5th Deepali B. Dandekar Maharashtra
6th Ksh. Nandini Manipur
7th Supriya Yadav Maharashtra

Women 55 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st S. Rani Manipur
2nd Sperean Nongrang Meghalaya
3rd Laltlan Mawii Mizoram
4th Diana Jyrwa Meghalayar
5th L. Chanchal Kumari Manipur
6th Sumitra Devi Delhi
7th Minakshi Murkunde Maharashtra

Women 60 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st M. Amrabati Devi Manipur
2nd Y. Mohni Manipur
3rd Lal Rinmawii Mizoram
4th Lutfa Begum Assam
5th Laitonjam Teresa Devi Nagaland
6th Jasbeer Kaur Uttarakhand
7th Wangkheirakpam Ibetombi Nagaland

Women 65 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Ch. Inaobi Manipur
2nd Mihsngewbha Rymbia Meghalaya
3rd Dhan Pati Devi Delhi
4th Sh. Shanti Devi Manipur
5th K. Lalrem Chhungi Mizoram
6th Malobika Borah Assam
7th Geeta Sahu Chhattisgarh

Women 70 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Aboklin Rina Meghalaya
2nd L. Joymati Manipur
3rd Rasami Renu Guru Orissa
4th M. Memcha Manipur
5th Meera Singh Chhattisgarh
6th Karamjeet Kaur Uttarakhand
7th Josephine S.L. Sumer Meghalaya

Women 80 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st S. Inao Manipur
2nd Junali Saikia Assam
3rd Salma Begum Orissa
4th Geeta Dubey Chhattisgarh

Women +80 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Th. Ranjana Medhi Manipur
2nd M. Sarjubala Devi Manipur

Jr. Boys 50 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st L. Bidyajit Manipur
2nd Amar Das Chhattisgarh
3rd Vivek Kumar Chhattisgarh
4th Mhd. Shaik Ahmed Andhra Pradesh
5th Mhd. Kashifuddin Siddiqi Andhra Pradesh
6th A. Ajit Manipur
7th Deepak Kalme Madhya Pradesh

Jr. Boys 55 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Roluahpuia Mizoram
2nd Rakesh Kumar Chhattisgarh
3rd Manjit Saikia Assam
4th A. Milan manipur
5th Abdul Mujeeb Khaja Maharashtra
6th Th. Tomba Manipur
7th Swapnesh Jain Chhattisgarh

Jr. Boys 60 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Tlangrimawia Mizoram
2nd W. Opendrajit Manipur
3rd Sudeep Das Chhattisgarh
4th Lalrohluar Mizoram
5th Arindom Handique Assam
6th L. Dhanakumar Nagaland
7th M. Jotin Manipur

Jr. Boys 65 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Tridip Medhi Assam
2nd Sanat Kumar Chhattisgarh
3rd S. Arun Manipur
4th Vijay Vasudev Delhi
5th Anirudha Das Assam
6th Mohamad Rizwan Yusuf Maharashtra
7th Md. Waheed Andhra Pradesh

Jr. Boys 70 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Gurpreet Singh Assam
2nd L. Jeemboy Manipur
3rd Rakesh Meena Maharashtra
4th Manab Dutta Assam
5th Ch. Gobin Manipur
6th Suraj Delhi

Jr. Boys 80 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Th. Milanr Manipur
2nd Ch. Sitaljit Manipur
3rd Gurmeet Singh Chhattisgarh
4th Deepak Kumar Samant Chhattisgarh
5th Ravinder Kumar Chhattisgarh
6th Vaibhav Jain Chhattisgarh
7th Shoaib Khan Chhattisgarh

Jr. Boys +80 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Anupam Sarma Assam
2nd Naveen Kumar Delhi
3rd Chinmoy Das Assam
4th Amit Kumar Delhi
5th Kh. Semeet Manipur
6th Shiva Wadhwani Chhattisgarh

Jr. Girls 45 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st L. Ranjita Manipur
2nd Tulsi Rani Sahu Chhattisgarh
3rd A. Premila Manipur

Jr. Girls 50 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st K. Thoibi Manipur
2nd K. Ganita Manipur
3rd Shankari Das Assam
4th Shristi Singh Chhattisgash
5th Vanlalhruaii Mizoram
6th Bandita Baruah Assam
7th Dhan Shree Jayant Sawarkar Maharashtra

Jr. Girls 55 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Rashmi Hinge Chhattisgarh
2nd Palashi Borah Assam
3rd Ph. Naocha Manipur
4th N. Sweety Manipur
5th Mamatha B. Pulipaka Maharashtra

Jr. Girls 60 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st C. Zoramsangi Mizoram
2nd K.H. Jiteswori Manipur
3rd Pranamika Das Assam
4th S. Sarjubala Manipur

Jr. Girls 65 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Rakhi Das Assam
2nd Lipika Das Assam

Jr. Girls 70 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st S. Aruna Manipur
2nd Ch. Mombi Manipur

Jr. Girls +70 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st L. Pushparani Manipur
2nd L. Chaoba Manipur

Masters 70 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Abdul Salam Kerala
2nd Th. Rajen Manipur
3rd Th. Othelo Manipur
4th A.B. Deshpande Maharashtra
5nd Bidyut Phukan Assam

Masters 80 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Mukesh P.R. Kerala
2nd N. Nobo Manipur
3rd L. Olen Manipur
4th Sasikant Jena Orissa
5th Dinbandhu Das West Bengal
6th Baby Joseph Kerala
7th Kamal Pujan Chhattisgrah

Masters 90 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st K. Bijen Manipur
2nd Md. A. Salam Manipur
3st Subhash Delhi
4nd Krishna V. Pardhi Vidarbha
5nd Prahlad Sandar Assam

Masters 100 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st K. Dhanabir Manipur
2nd Manohar Singh Shekhawat Madhaya Pardesh

Masters +100 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Alamdar Ashtarian Andhra Pradesh

Physically Challenged 60 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Dinesh Kumar Punjab
2nd Dand H Thangliana Mizoram
3rd Y. Shyam Kumar Manipur
4th Lalnisa A. Mizoram
5th O. Dhamen Manipur

Physically Challenged 75 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Ram Singh Chhattisgarh
2nd S. Arun Singh Manipur
3rd Th. Joy Kumar Manipur
4th Sanjav Kamala Garwal Maharashtra

Physically Challenged 90 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Chandan Kumar Behra Orissa
2nd Satbeer Singh Uttarakhand
3rd Mohan Sharma Delhi
4nd O. Imobi Manipur
5rd Ajay Chalia Assam

Physically Challenged +90 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Daljeet Singh Goraya Uttarakhand
2nd Sharanpal Singh Uttarakhand
3rd S. George Kerala


33rd National Arm Wrestling Championship–2009
2nd July to 6th July, Kandam Kulam Jubilee Hall, Calicut, Kerala

Men 55 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Kunu Mukhi Orissa
2nd Bhrigu Saikia Assam
3rd Sajesh P. V. Kerala
4th Kannan V. S. Kerala
5th Biswajit Nayak Orissa
6th R. Rocky Syiem Meghalaya
7th Subeesh M. West Bengal

Men 60 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st A. Rajan Tamil Nadu
2nd Pramod Mukhi Orissa
3rd Y. Shyam Kumar Manipur
4th Shaukat V. T. Kerala
5th Bankeralang Muwthon Meghalaya
6th Shankar Nayak Orissa

Men 65 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st H. Dipu Manipur
2nd Noby K. F. Kerala
3rd Sukhdeep Singh Malhi Punjab
4th Jijo Sebastin West Bengal
5th Santhosh Das Orissa
6th Ajay Singh Punjab
7th Puna Khandeka Assam

Men 70 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Rins Vijayan Kerala
2nd Shiby Varghees Kerala
3rd Amarjeet Singh Punjab
4th Kawaljeet Singh Delhi
5th Bedubrat Das Assam
6th Rakesh Meena Maharashtra
7th Saurab Hajarika Assam

Men 75 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Vemu Gou Hashi Nagaland
2nd Arup Raj Kanwar Assam
3rd Sunil Kumar Raj Orissa
4th Harpreet Singh Punjab
5th Jissan Joseph Kerala
6th Martin M. J. Kerala
7th Tapash Bora Assam

Men 80 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Saleesh E. V. Kerala
2nd Sunil Chuwhan Delhi
3rd Chandra Kumar Behra Orissa
4th M. Jiban Manipur
5th Rohit Punjab
6th Prince Dhir Punjab
7th A. Arun Orissa

Men 85 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Biswajit Lahan Assam
2nd Surender Kumar Delhi
3rd Vinod K. V. Kerala
4th Sagar Nayak Orissa
5th Sachin Punjab
6th Hemant Delhi
7th Joshy Francis Kerala

Men 90 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Debojit Sharma Assam
2nd Simranjeet Singh Punjab
3rd Dixon Tamil Nadu
4th Jatinder Singh Punjab
5th Sandeep T. Kerala
6th Siju K.U. Kerala
7th V. Vinod Tamil Nadu

Men 100 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Sameer V.T. Kerala
2nd Nilim Akash Medhi Assam
3rd Harjinder Singh Delhi
4th Binu K.G. Kerala
5th Munish Kohli Punjab
6th Saurabh Delhi
7th Deepak Kainth Punjab

Men 110 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Sebastain V. Mathew Kerala
2nd Baiju Lukose Kerala
3rd Arun John West Bengal
4th Jagdip Singh Garewal Punjab
5th Prabhjot Singh Delhi
6th Manpreet Rupal Punjab
7th Shreekant Nair Chhattisgarh

Men +110 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Devender Kumar Delhi
2nd Snibu S. Ravi Kerala
3rd Jins Vijayan Kerala
4th K. Senguttuvan Puduchery
5th K. Sathya Murthy Puduchery

Women 50 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Diana Jyrwa Meghalaya
2nd C. H. Parbati Devi Manipur
3rd Poornima Bora Assam
4th D. S. Zovi Mizoram
5th Ranjana Saikia Assam
6th Haripriya Pradhan Orissa
7th Susila Devi Manipur

Women 55 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Badalyne Kharbangaar Meghalaya
2nd Lal Thianhlimi Mizoram
3rd L. Chanchal Kumari Manipur
4th S. Anita Devi Manipur
5th Pompi Hajarika Assam
6th Junali Bora Assam
7th Gayatri Andhra Pradesh

Women 60 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st M. Amrabati Devi Manipur
2nd Amiya Borgohain Assam
3rd Dhanpati Devi Delhi
4th Sperean Nongrang Meghalaya
5th Tiromoni Rabha Assam
6th Ph. Shomolata Manipur

Women 65 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Aiboklin Reena Meghalaya
2nd Nong Thanglemi Chanu Manipur
3rd Nilima Borah Assam
4th Sh. Shanti Devi Manipur
5th Latha Unnikrishnan kerala
6th Raina T.V. kerala
7th Ruma Das Tripura

Women 70 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Mibsngenbha Rymbai Meghalaya
2nd Rasmi Renu Guru Orissa
3rd Salma Begam Orissa
4th Shayarani Devi Manipur
5th N. Coj Ibema Devi Manipur

Women 80 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Junali Saikia Assam
2nd L. Joymati Manipur
3rd M. Bemcha Manipur
4th Meera Sing Chhattisgarh

Women +80 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Sandipa Patra Assam
2nd Champa Borah Assam
3rd Geeta Rani Sasmal Orissa
4th N. Sunibala Manipur
5th Subhash Patilwan Delhi

Jr. Boys 50 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Ajit P.R. kerala
2nd Saikh G.H. Andhra Pradesh
3rd Andew Lalnun Thara Mizoram
4th Vivek kumar Chhattisgarh
5th Manjit Saikia Assam
6th Amit Kumar Ghadai Orissa
7th M. Boynao Manipur

Jr. Boys 55 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Paul Lalmanjuala Mizoram
2nd Rahul Mahaj Orissa
3rd Manish Delhi
4th Karan Johar Delhi
5th C. H. Joyshan Manipur
6th Rakesh Kumar Chhattisgarh
7th S. Babosana Manipur

Jr. Boys 60 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Kh. Sajovha Manipur
2nd S. Arun Manipur
3rd Ajay Waghmare Chhattisgarh
4th Sant Mahar Orissa
5th Samson Malsawmhiva Mizoram
6th Manoj Bora Assam
7th Jotimoi Mahanta Assam

Jr. Boys 65 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st L. Tenison Manipur
2nd Akash Pradhan Assam
3rd Th. Selukas Manipur
4th Sajjan Puri Punjab
5th Sanad Kumar Chhattisgarh
6th Ritesh Kumar Vishwakarma Chhattisgarh
7th Sankar Jyoti Hajarika Assam

Jr. Boys 70 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Gurpreet Singh Assam
2nd Tausieef Ahmad Chhattisgarh
3rd Akram Khan Assam
4th Sayed Bin Omar Andhra Pradesh
5th T. Priyobarta Manipur
6th Elbin Peter Kerala
7th Yogesh Kumar Delhi

Jr. Boys 80 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Shaikh Omar Andhra Pradesh
2nd Th. Milan Manipur
3rd Gurmeet Singh Chhattisgarh
4th Mahesh Rao Chhattisgarh
5th Rishad C. Kerala
6th Gaurav Singh Uttar Pradesh
7th Hitesh M. Devnani Maharashtra

Jr. Boys +80 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Gurharpreet Singh Bedi Punjab
2nd Mridul Bora Assam
3rd Vijay Jose Kerala
4th Azaharuddin Khan Orissa
5th Paritosh Das Tripura
6th Gaurav Tyagi Delhi

Jr. Girls 45 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Vijay Laxmi Chhattisgarh
2nd A. K. Sushitra Devi Manipur
3rd Nishita Andhra Pradesh
4th K. Ganita Devi Manipur
5th Sewali Bora Assam
6th Santi Rani West Bengal
7th Pratima Diwan Chhattisgarh

Jr. Girls 50 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Bandita Baruah Assam
2nd Tulsi Rani Sahu Chhattisgarh
3rd A. Shiva Tejaswnia Andhra Pradesh
4th Shravanthi Andhra Pradesh
5th K. H. Somi Bala Manipur
6th Riteshwari Sahu Chhattisgarh
7th Sweeti Devi Manipur

Jr. Girls 55 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Rashmi Hinge Chhattisgarh
2nd P. Navocha Devi Manipur
3rd Luna Mani Baruah Assam
4th Sarrah Andhra Pradesh
5th Lal Famkimi Mizoram
6th Jagriti Kose Chhattisgarh
7th Parvathi Andhra Pradesh

Jr. Girls 60 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st K. Jiteshwari Manipur
2nd B. Vaishali Laxmi Andhra Pradesh
3rd M. Athoi Devi Manipur
4th Radha A. Chaudhary Maharashtra

Jr. Girls 70 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st L. Pushpa Rani Devi Manipur
2nd Papi Gogoi Assam
3rd Priyanka Andhra Pradesh
4th Poonam G. Umak Maharashtra
5th Anisha Paul Andhra Pradesh
6th N. Jeni Manipur

Jr. Girls +70 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Ancy Dimpy Andhra Pradesh
2nd Sameera Masood Andhra Pradesh
3rd N. Jina Manipur

Masters 70 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Abdul Salam Kerala
2nd Th. Rajen Manipur
3rd L. Olen Singh Manipur
4th Madhusudan Mahapatra Orissa

Masters 80 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st W. Shyam Manipur
2nd Mukesh P.R. Kerala
3rd Gaurang Patra Orissa
4th Sasikant Jena Orissa
5th E. Inao Manipur
6th P. K. Faisal Kerala

Masters 90 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st K. Dhanbeer Manipur
2nd Subhash Delhi

Masters +100 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st B. P. Reni Kerala
2nd S. George Tamil Nadu

Physically Challenged 60 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Ram Singh Chhattisgarh
2nd Dand H Thangliana Mizoram
3rd Y. Shyam Kumar Manipur
4th Dinesh Kumar Punjab
5th David Lalsangzuala Mizoram
6th Padum Saikia Assam
7th Mustafa Kamal Assam

Physically Challenged 75 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Mohan Sharma Delhi
2nd S. Arun Singh Manipur
3rd Tigar Buta Singh Punjab
4th S. Vijayanand Puduchery

Physically Challenged 90 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Chandan Kumar Behra Orissa
2nd Ajay Chelia Assam
3rd Jesson Jose Kerala

Physically Challenged +90 K.G.

RANK NAME REPRESENTING STATE
1st Daljeet Singh Goraya Uttarakhand
2nd S. George kerala
3rd Sharanpal Singh Uttarakhand


32nd National Arm Wrestling Championship–2008
23rd to 27th August, Nehru House of Culture, Sector-1, Bhilai, Chhattisgarh

MEN 55 K.G.REPRESENTING STATE
1st SAJEEV P.V.KERALA
2nd JUBIN P.A.KERALA
3rd SREEKANTH NAYAKORISSA
4th BHRIGU SAIKIAASSAM
5th SAROJ KU. NAYAKORISSA
6th RAJESH KUMARCHHATTISGARH
7th SUBAL SENBENGAL




MEN 60 K.G.REPRESENTING STATE
1st SHOUKATH V.T.KERALA
2nd SURENDRA SAINIHARYANA
3rd KUNU MUKHIORISSA
4th NIPAN DEKAASSAM
5th GAGAN DEEP SINGDELHI
6th ROSHITH E.KERALA
7th PYNSKEHM BORLANG MARWGARMEGHALAYA




MEN 65 K.G.REPRESENTING STATE
1st RAJAN A.KERALA
2nd DHARBA JOSHI BORAHASSAM
3rd ALLAN S. MARBANIYAMEGHALAYA
4th SIJO SEBASTIANTAMIL NADU
5th SHAZAB KHANBENGAL
6th M. D. KALAMTRIPURA
7th SANTOSH DASORISSA




MEN 70 K.G.REPRESENTING STATE
1st NAWAB SINGHHARYANA
2nd SHIBI VARGHEESEKERALA
3rd ARUP RAJ KOWARASSAM
4th P. BIMALCHHATTISGARH
5th CHARAN THAPADELHI
6th SUNIL KUMAR RAJORISSA
7th SUSANTH DASORISSA




MEN 75 K.G.REPRESENTING STATE
1st SALEESH E.V.KERALA
2nd KUNA MOHANTYORISSA
3rd RADHA KRISHNANKERALA
4th MIHIR SINGHDELHI
5th MOHD. TARIQMADHYA PRADESH
6th SUNIL KUMARHARYANA
7th ABID KHANMADHYA PRADESH




MEN 80 K.G.REPRESENTING STATE
1st RIKU MONI BORAHASSAM
2nd RAJENDER KUMARPUNJAB
3rd MANJEET SINGHHARYANA
4th RIYASKERALA
5th TAPAN NAYAKORISSA
6th CHANDAN BEHRAORISSA
7th ANWAR PASAMADHYA PRADESH




MEN 85 K.G.REPRESENTING STATE
1st SAGAR NAYAKORISSA
2nd SUNIL CHAUHANDELHI
3rd JAY DEEP BEHRAPUNJAB
4th PANKAJ CHOUDHARYASSAM
5th AJI KUMAR T.P.KERALA
6th HEMENT LAMBADELHI
7th SIDHANTA NAYAKORISSA




MEN 90 K.G.REPRESENTING STATE
1st DEBOJIT SHARMAASSAM
2nd NARENDRA SAINIHARYANA
3rd SANDEEP T.KERALA
4th ABHISHEK ADHILAKHANDELHI
5th ABDULLA JANDELHI
6th GOPAL SINGCHHATTISGARH
7th PRASANTH SAHOOORISSA




MEN 100 K.G.REPRESENTING STATE
1st SAMEER V. T.KERALA
2nd NILIM AKASH MEDHIASSAM
3rd T. K. SARATHTRIPURA
4th SUNIT BIJAY KASHYAPASSAM
5th SIVA KUMARHARYANA
6th ANDRUS ROBINSONTAMIL NADU
7th SAYED USMAN SOHAILANDHRA PRADESH




MEN 110 K.G.REPRESENTING STATE
1st JAGDIP SINGHPUNJAB
2nd MOHD. FAHAD QURESHIANDHRA PRADESH
3rd BAIJU LUKOSEKERALA
4th DEBA PRASAD GOGOIASSAM
5th ARUN JOHNKERALA
6th SHRIKANTH NAIRCHHATTISGARH
7th RITESH KUMARBIHAR




MEN +110 K.G.REPRESENTING STATE
1st SNIBU S. RANIKERALA
2nd JINS VIJAYANKERALA
3rd SAURABH SINGH GURJARMADHYA PRADESH
4th GOPAL ROYWEST BENGAL
5th RISHI KANT MISHRAMADHYA PRADESH




WOMEN 50 K.G.REPRESENTING STATE
1st RANJANA SAIKIAASSAM
2nd BADALYNE KHAR BANGERMEGHALAYA
3rd ARISHA MANLONGMEGHALAYA
4th C. H. PARVATI DEVITRIPURA
5th USHA SAHUCHHATTISGARH
6th PURNIMA BORAHASSAM
7th SAVITA RAJAKCHHATTISGARH




WOMEN 55 K.G.REPRESENTING STATE
1st RIBASUK L. MANPALAMMEGHALAYA
2nd DIANA JYRNAMEGHALAYA
3rd YASMIN BEGAMCHHATTISGARH
4th ANITA DEVITRIPURA
5th MRINALINI BORAHASSAM




WOMEN 60 K.G.REPRESENTING STATE
1st AMRAVATI DEVITRIPURA
2nd AIBOKLIN REENAMEGHALAYA
3rd AMIYA BORGHAINASSAM
4th SUKHJINDER KAURUTTARAKHAND
5th JASBEER KAURUTTARAKHAND




WOMEN 65 K.G.REPRESENTING STATE
1st MISHNGNBHA RYMBAIMEGHALAYA
2nd NEELIMA BORAHASSAM
3rd SEEMA GOSWAMIHARYANA
4th HARMEET KAURUTTARAKHAND




WOMEN 80 K.G.REPRESENTING STATE
1st CHAMPA BORAHASSAM
2nd S. INAO DEVITRIPURA
3rd JONALI SAIKIYAASSAM
4th MEERA SINGHCHHATTISGARH
5th HANNAM JAMESANDHRA PRADESH
6th ANCY DIMPYANDHRA PRADESH




WOMEN +80 K.G.REPRESENTING STATE
1st DEVLAKSHMI PANDITASSAM
2nd SUKHJIT KAURPUNJAB
3rd BREETA SEN GUPTAWEST BENGAL




JR. BOYS 50 K.G.REPRESENTING STATE
1st DEEPAK BORAHASSAM
2nd L. PREM SINGHTRIPURA
3rd SAYED AKHTARUDDINASSAM
4th RINTU SAINIHARYANA
5th MOHD. LAYEEQUDDIN GHUREANDHRA PRADESH
6th MAHENDRA PRATAPCHHATTISGARH
7th BHIMESWAR SAHUCHHATTISGARH




JR. BOYS 55 K.G.REPRESENTING STATE
1st SHANKAR NAYAKORISSA
2nd RISHABH JAINCHHATTISGARH
3rd SHAIKH GHOUSEANDHRA PRADESH
4th YOGESH RANADELHI
5th L. SANJIBTRIPURA
6th RAHUL MAHARORRISA
7th VIKRAM SINGHDELHI




JR. BOYS 60 K.G.REPRESENTING STATE
1st RAM NARAYANHARYANA
2nd AKASH PRADHANASSAM
3rd ASHIQUE AMINASSAM
4th SUDEEP DASCHHATTISGARH
5th K. X. SADOPA SINGHTRIPURA
6th DENEHS A. SHINDEMAHARASHTRA
7th JITENDAR PALHARYANA




JR. BOYS 65 K.G.REPRESENTING STATE
1st S. ARUN SINGHTRIPURA
2nd AKRAM KHANASSAM
3rd AMIT KUMARHARYANA
4th RITESH KUMAR VISWAKARMACHHATTISGARH
5th PARAG L. BATOLIAMAHARASHTRA
6th NANA GOPAL P. MISHRAMAHARASTRA
7th MOHD. IZMAN ALAMBIHAR




JR. BOYS 70 K.G.REPRESENTING STATE
1st SAYED BIN OMARANDHRA PRADESH
2nd SANDEEP SINGHCHHATTISGARH
3rd M. FAIJALDELHI
4th ASHISH KUMARCHHATTISGARH
5th GAUTAMDELHI
6th GURUVINDER SINGHHARYANA
7th GIRIJA S. SAMANTHRAMAHARASHTRA




JR. BOYS 80 K.G.REPRESENTING STATE
1st MOHD. SHAIKH UMARANDHRA PRADESH
2nd ANUPAM SHARMAASSAM
3rd DIGANTA GOSWAMIASSAM
4th TAUSIT AHAMEDCHHATTISGARH
5th SUNNY KUMARCHHATTISGARH
6th PRAWAJI KAMBLEEMAHARASHTRA
7th HITESH DALMAREMAHARASHTRA




JR. BOYS +80 K.G.REPRESENTING STATE
1st ALHBAR ALANKARHARYANA
2nd J. KHYAKU CHOUDHARYASSAM
3rd VIJAY JOSEKERALA
4th SHAIKH ZEESHANANDHRA PRADESH
5th SANJEEV SINGHCHHATTISGARH
6th DIVYACHHATTISGARH




JR.GIRLS 45 K.G.REPRESENTING STATE
1st ROSHANI SAINIHARYANA
2nd SEEMA SAHNIHARYANA
3rd VIJAY LAXMICHHATTISGARH
4th R. VERONIRAANDHRA PRADESH
5th PRATHIMA DIWANCHHATTISGARH
6th POOJA P. DHORAIMAHARASHTRA
7th I. SIRISHA REDDYANDHRA PRADESH




JR.GIRLS 50 K.G.REPRESENTING STATE
1st HUSAM GOSWAMIHARYANA
2nd ANJALI CHOUHANHARYANA
3rd SRAVANTHY C.H.ANDHRA PRADESH
4th RITESHWARI SAHUCHHATTISGARH
5th RITIKA D. PATELMAHARASHTRA
6th RIKSHA CHOUDIYAANDHRA PRADESH




JR.GIRLS 55 K.G.REPRESENTING STATE
1st DEVI RANI DUTTAASSAM
2nd RASHMI HINGECHHATTISGARH
3rd ASHWANI S. KHANNEEMAHARASHTRA
4th MOSAMI DEVASSAM
5th A. SHIVA TEJASWANIANDHRA PRADESH
6th A. MALLIKA NAIDUANDHRA PRADESH
7th L. SUCHITRATRIPURA




JR.GIRLS 60 K.G.REPRESENTING STATE
1st LIPIKA DASASSAM
2nd RAKHI DASASSAM
3rd SARRAH CALCUTTAWALAANDHRA PRADESH
4th VIBHA S. BHUREMAHARASHTRA
5th V.VISHALI LAKSHMIANDHRA PRADESH




JR.GIRLS 70 K.G.REPRESENTING STATE
1st VARNIKA THAGIANDHRA PRADESH
2nd MANISHA BASWANIANDHRA PRADESH
3rd BARNALI DEYASSAM
4th POONAM G. UMARMAHARASHTRA




JR.GIRLS +70 K.G.REPRESENTING STATE
1st ANISHA PAULANDHRA PRADESH
2nd SAMEERA MASOODANDHRA PRADESH
3rd SHEETAL V. RESHMAMAHARASHTRA
4th MINAKSHI R. KOLZARKAMAHARASHTRA




MASTERS MEN 70 K.G.REPRESENTING STATE
1st ABDUL SALAMKERALA
2nd RAVICHHATTISGARH
3rd RAVINDER SINGH SAINIUTTARAKHAND
4th MOHAN TAJUDDINANDHRA PRADESH
5th JOHN DEBASISH DASORISSA




MASTERS MEN 80 K.G.REPRESENTING STATE
1st MUKESH P.R.KERALA
2nd W.SHYAMTRIPURA
3rd GOURANG PATRAORISSA
4th AJAY PATHAKCHHATTISGARH




MASTERS MEN 90 K.G.REPRESENTING STATE
1st SHASHIKANT JENAORISSA




MASTERS MEN 100 K.G.REPRESENTING STATE
1st ANIL NAIDUANDHRA PRADESH




MASTERS MEN +100 K.G.REPRESENTING STATE
1st B.P. RENIKERALA
2nd BALKRISHNA PATILCHHATTISGARH
3rd GEORGE THAMBU DURAITAMIL NADU




MASTERS WOMEN 70 K.G.REPRESENTING STATE
1st PRADEEPTA DUTTAASSAM
2nd SHIVANI ACHARJEEASSAM
3rd DIPALIASSAM




PHYSICALLY CHALLENGED (MEN) 60 K.G.REPRESENTING STATE
1st PANKAJ VARMAUTTARAKHAND
2nd DINESH KUMARPUNJAB
3rd ASHOK KUMARHARYANA
4th RAM SINGHCHHATTISGARH
5th L. PREMTRIPURA
6th DILIP KUMARCHHATTISGARH




PHYSICALLY CHALLENGED (MEN) 70 K.G.REPRESENTING STATE
1st HARMINDER PALPUNJAB
2nd DINESH MINPALCHHATTISGARH
3rd SUKHVINDER SINGHHARYANA
4th S. ARUNTRIPURA
5th MOHAN SHARMADELHI
6th TRILOK KUMARCHHATTISGARH
7th VISHAL TYAGIMADHYA PRADESH




PHYSICALLY CHALLENGED (MEN) 90 K.G.REPRESENTING STATE
1st SURESH KUMARHARYANA
2nd CHANDAN BEHRAORRISA
3rd JEESONKERALA




PHYSICALLY CHALLENGED (MEN) +90 K.G.REPRESENTING STATE
1st DALJEET SINGH GORAYAUTTARAKHAND
2nd GEORGE S. GEORGEKERALA
3rd SARAN PAL SINGHUTTARAKHAND